Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj 2016

Ostrava a další města severní Moravy budou hostit 41. ročník tradičního mezinárodního hudebního festivalu vážné hudby. Programovou linii festivalu tvoří symfonické a komorní koncerty, doplněné o tradiční jazzový víkend.

Jedním z vrcholů kulturní sezóny v Moravskoslezském kraji je mezinárodní hudební festival Janáčkův Máj, největší a nejvýznamnější festival, nesoucí jméno slavného hudebního skladatele.

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj je pestrou i kvalitní přehlídkou vynikajících uměleckých osobností a citlivým výběrem děl skladatelů, kteří se zapsali do světových dějin hudby. Festival nabízí stylově čisté a vyhraněné programy, jakými jsou například večer Johannesa Brahmse a Antonína Dvořáka, koncert představitelů II. vídeňské školy či varhanní recitál vystaněvěný výlučně ze skladeb moravských autorů. Nabízí rovněž mimořádná díla, která se v koncertních sezónách běžně nevyskytují. 
Po sedmi letech se do Ostravy vrátí klavírista Lukáš Vondráček, původem z Opavy, dnes žijící v americkém Bostonu a téměř výhradně vystupující v zahraničí. Můžeme se těšit na jeho velký celovečerní recitál. Lukáš Vondráček už jako zázračné dítě hrál s Janáčkovou filharmonií Ostrava či Českou filharmonií.

Po 35 letech bude provedena dramatická symfonie pro sóla, sbor a orchestr „Romeo a Julie“. Bude to teprve její třetí ostravské provedení! Festival bude také pokračovat v postupném uvádění děl Edwarda Elgara a chystá i další programové zajímavosti.

Dalším výrazným tématem Janáčkova máje 2016 bude „spolupráce“. Festival výrazněji ovlivní dramaturgické propojení s naším nejvýznamnějším houslistou současnosti Ivanem Ženatým, jenž se v loňském roce stal novým prezidentem festivalu a svou funkci nepojal výhradně jako čestnou. Kromě přípravy a perfektního výkonu na svém houslovém recitálu (doprovázel ho skvělý klavírista Martin Kasík), ve festivalových prostorách a koncertních síních Ivan Ženatý strávil plných 10 dní, poctivě si své „prezidentství odpracoval“ a nasál do sebe autentickou festivalovou atmosféru. Tato spolupráce přináší i první výsledky, Ivan Ženatý na 41. ročníku vystoupí s Drážďanskou filharmonií, můžeme za to děkovat právě Ivanu Ženatému (který rovněž jako Lukáš Vondráček žije v USA) a jeho „světovým kontaktům“.

Janáčkův máj bude obrazně řečeno také tak trochu německou sezónou, kromě Drážďanské filharmonie na něm vystoupí povícero německých umělců. Příkladů různých spoluprací však bude na 41. ročníku celá řada.

Festival a Ostravskoopavská diecéze. Vedení Janáčkova máje je poctěno nabídkou Otce biskupa Mons. Františka Václava Lobkowicze realizovat v rámci festivalu koncert k výročí 20 let vzniku této diecéze. A budeme rovněž oslavovat 260. výročí narození geniálního Wolfganga Amadea Mozarta, uvádění jeho díla v podání kvalitních interpretů vždy stojí za to. Janáčkův máj v příštím roce představí i varhaníka a vítěze varhanní soutěže Petra Ebena v Opavě Tomáše Mihalíka ze Slovenska, což je další důkaz otevřenosti festivalu k široké spolupráci.  

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj se uskuteční od 20. května do 9. června 2016. Kromě Ostravy budeme mít možnost navštívit festivalové koncerty v Třinci, Opavě, Dolní Lutyni, Kravařích, Ludgeřovicích a v Krnově.

HUdební festival 20.05..3jpg                                                                                                                                                                                                      HUdební festival 20.05.2
Štítky:,