Andrej Dúbravský | Birds and Winds 2

2.2. ‑ 8.3.2018

DSC Gallery | Dlouhá 5, Praha 1

www.dscgallery.com…


Otevřeno:
Pondělí–Sobota   13.00–19.00

Po dvou letech se do DSC Gallery vrací jeden z nejvýraznějších slovenských výtvarných umělců současnosti. Andrej Dúbravský překvapí výstavou Birds and Winds 2, na které erotická témata vystřídala drůbež.

Dvojka v názvu výstavy, není náhodná. Odkazuje na Dúbravského loňskou expozici v respektované berlínské galerii Dittrich & Schlechtriem, na níž slovenský talent kohouty jako své nové téma představil poprvé. „Je to vlastně její upgrade. Až teď jsem v tom námětu, kterému se věnuji rok, tam, kde jsem chtěl být. Až teď je to ono,“ říká o nových obrazech, které budou k vidění v Praze.

„Chtěl jsem radikální výstavu, ne že tam bude krajinka a tam nahotinka. Připravil jsem agresivní kohouty, kteří bojují. A k tomu takové něžné autoportréty. Kohout je pro mě maskulinní, narcistická síla, která může být vnímána až negativně. Má v sobě ego, které se uplatňuje všude – od trhu až po politiku,“ vysvětluje Andrej Dúbravský. S námětem začal koketovat před dvěma lety, kdy na Filipínách poprvé viděl kohoutí zápasy. Myšlenku začal rozvíjet až loni v Berlíně. Do svého domu na Slovensku si dokonce kohouta pořídil, aby nastudoval jeho pohyby a výrazy, ale nakonec ho překvapilo i jeho krotké chování. I proto se v obrazech krom vyjádření ega, objevuje také motiv jeho krocení.