Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2017

Srp 8, 2017 // NAŠE KULTURA // 0 komentářů // VÝSTAVY

22.9. – 14.1.

Pražákův palác | Husova 18, Brno

www.moravska-galerie.cz…


Finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého 2017:

Kurátor: Tereza Jindrová, Karina Kottová
Autor: Romana Drdová, Dominik Gajarský, Martin Kohout, Richard Loskot a Viktorie Valocká
Architekt: Tomáš Svoboda
Vstupné: 80 / 40 / 150 Kč (základní / snížené / rodinné) do celé budovy
Otevírací doba: st – ne od 10 do 18 h, čt od 10 do 19 h
Datum vernisáže: 21.9.2017 v 18 h

Již podruhé se v Pražákově paláci Moravské galerie v Brně na skupinové výstavě představí pětice finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého, jimiž jsou v roce 2017 Romana Drdová, Dominik Gajarský, Martin Kohout, Richard Loskot a Viktorie Valocká. Přestože každý z nich připravuje pro tuto příležitost samostatný projekt, společně jejich výpovědi můžeme vnímat jako určitou sondu do přemýšlení nastupující generace umělců o výzvách dnešního světa: ve spektru médií od malby přes film až po instalaci se finalisté zabývají tématy jako je emoční napětí versus možnosti a hranice terapeutických a relaxačních postupů, dopady a souvislosti noční práce a života v noci, domesticita ve vztahu k futuristickým vizím a vědě, vícesmyslové prožitky na hranici legality, nebo možnosti přenosu exotických inspirací do lokálního (a přesto surreálného) prostředí.

Finalisty letošního ročníku Ceny Jindřich Chalupeckého vybrala mezinárodní porota ve složení výtvarný kritik a kurátor Marek Pokorný, umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO, umělec Jiří Kovanda, teoretička umění a ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, islandský kurátor Gunnar B. Kvaran, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu, teoretička umění a kurátorka Pavlína Morganová, a Marina Shcherbenko, kurátorka a odborná poradkyně v Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě.

Laureáta 27. ročníku Ceny vybere již nová sestava porotců, kteří budou tuto roli zastávat pro následující tříleté období. Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého 2017 bude vyhlášen 26. 11. 2017 v Univerzitním kině Scala v Brně a současně v přímém přenosu na ČT Art.

Podruhé bude rovněž součástí prezentace finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého výstava zahraničního hosta. Nové dílo pro Atrium Pražákova paláce a intervenci do Otevřeného depozitáře chystá mezinárodně etablovaný německý umělec Clemens von Wedemeyer.