Festival Norma

Lis 9, 2016 // NAŠE KULTURA // 0 komentářů // FESTIVALY

11. – 12.11.

Ostrava – různá místa

www.festivalnorma.cz


norma-festival_plakat_prispevek

Vstupné:
Jednodenní, pátek 11. 11.: 350 Kč / studenti 250 Kč
Jednodenní, sobota 12. 11.: 350 Kč / studenti 250 Kč
Dvoudenní: 500 Kč / studenti 350 Kč

Druhý ročník festivalu Norma bude opět dvoudenní mezinárodní přehlídkou současného autorského činoherního a pohybového divadla, které klade akcent na výtvarné umění. Pro festival Norma je charakteristické vnímat jednotlivé hrací dny jako dramaturgické celky, proto je ideálem divák, který absolvuje celý program, nikoli jen vybrané projekty.

První den zahájí projekt konceptuální polské pohybové performerky Izy Szostak Bagrový balet, který odkazuje k práci významného představitele Bauhausu Oskara Schlemera. Szostak pomocí bagrů a písku vytvoří v monumentálním prostoru Trojhalí svéráznou pohybovou instalaci.

Následovat bude – v budově bývalého hobbymarketu Bauhaus po několika letech znovu otevřené pro veřejnost – mezinárodní projekt Studia Hrdinů Skugga Baldur. Skugga Baldur je dramatizací novely předního islandského spisovatele Sjóna; v režii Kamily Polívkové je jedinou protagonistkou Tereza Hofová. Inscenace klade důraz na minimalistickou výtvarnou stránku a propojuje dvě rozdílné tradice: českou divadelní s islandskou vypravěčskou a mýtotvornou.

První den uzavře energická variace na – v evropském kontextu bizarní – korejský tanec Bokko. Hravá performance Karla van Laere a Vanji Rukaviny s lehkostí odkazuje k asijské popkultuře.  V podání belgických performerů bude ideálním začátkem společné večerní party. Performance se pomalu přemění v DJský set, na který naváže afterparty v podání Harakiri Break Brothers a Floex.

První dva  projekty druhého dne vznikaly v průběhu tohoto roku, jedná se o intimní výtvarně minimalistické performance. Projekt inspirovaný akustickými kresbami Milana Grygara připravuje zkušený team performerů z okruhu CreWcollective, jejichž rukopis je ovlivněný současnou holandskou pohybovou scénou.

Jednou z koncepcí festivalu Norma je oslovit každý rok výtvarného umělce, který by pro festival připravil vlastní projekt. Dominik Gajarský pracuje většinou s médiem fotografie a filmu nebo jiných audiovizuálních technik, svá díla však zakládá především na výrazném myšlenkovém obsahu. Jeho projekt Aesop’s fables no. 2 vycházející z ikonických Ezopových bajek, variuje téma jeho prací a volně navazuje na jeho poslední výstavní projekt Carausius morosus, precizně vizuálně koncipované instalaci ukazující mnohovrstevnaté téma kulturních, sociálních a genderových odlišností a střetů. Poslední projekt druhého ročníku festivalu Norma bude performance Blau Peru 1979-1980 umělecké dvojice Alexandra Moralesová a Georgij Bagdasarov, kteří vycházejí z nalezeného amatérského archivu filmů Super8 z období 70. a 80. let. Jejich „scénické“ provedení  představuje soubor hypotéz o přítomnosti Evropana na tzv. subkontinentu v druhé polovině 20. století. Z pozic malé každodenní historie je možné se dotknout témat dějin, jaký jsou druhá světová válka, režimy vojenských diktatur v Jižní Americe nebo střet evropské civilizace s dalšími světy. Závěr festivalu obstará se svým DJským setem Georgij Bagdasarov.

Norma se tedy již podruhé stává přehlídkou originálních projektů pohybujících se na hraně žánrové zařaditelnosti; projektů, které sice vznikly v prostoru označovaném jako střední Evropa, ale které se nechaly ovlivnit nejnovějšími trendy i zakořeněnými tradicemi z celého světa.

Štítky: