Jaroslav Róna: Záhadné stavby, temné stroje

Srp 11, 2016 // NAŠE KULTURA // 0 komentářů // VÝSTAVY

25.11.2016 – 6.3.2017

Centrum současného umění DOX   |   Poupětova 1, Praha 7

www.dox.cz…


Vstupné: 90–180,- Kč

Jaroslav Róna se svou malířskou i sochařskou tvorbou, zahrnující velkoformátové sochařské instalace in-situ, řadí k předním českým umělcům své generace. Výstava Záhadné stavby, temné stroje představí čtyři desítky jeho reliéfů a soch spolu s tematicky laděnými malbami.

Většina Rónových prací uplynulých tří desetiletí se zaměřuje na figurativní malbu a sochařství a byla mnohokrát vystavována. Existuje však další část jeho tvorby, která je veřejnosti téměř neznámá, a to jsou drobné reliéfy a sochy připomínající roztodivné budovy a stroje. Přestože se nepochybně řadí mezi nejvýznamnější Rónovy práce, nikdy se jí nedostalo odpovídající pozornosti kritiků. První z těchto prací vznikly počátkem devadesátých let, kdy vytvořil několik „archeologických“ reliéfů fantaskních budov působících jako pozůstatky dávno ztracených civilizací. Následovalo několik objektů představujících či připomínajících modely ohromných budov, které však svou proporcí a strukturou zůstávají sochařským uměním. Rónovy objekty vycházejí z jeho vysoce invenčního formálního repertoáru, kde se tvary nalezených předmětů a studiových fragmentů mísí s tvary vycházejícími z autorovy imaginace a spoluutváří architektonickou tektoniku. Jako modely ve smyslu retrospektivním i prospektivním, aktivují tyto imaginární struktury celou škálu možných asociací a snových krajin plných symbolických i narativních významů. Skrze zdánlivě archaickou materialitu jejich sochařského jazyka se divákovi otevírají nespočetné imaginární světy. V kontextu současného evropského a amerického sochařství představují tato díla zásadní počin.

Kurátor: Ladislav Kesner

Jaroslav Róna (1957) je jednou z nejrespektovanějších osobností domácí výtvarné scény a spoluzakladatelem dnes již téměř legendární umělecké skupiny Tvrdohlaví , která působila na přelomu 80. a 90. let. K jeho nejznámějším dílům ve veřejném prostoru patří oceňovaný pomník Franze Kafky na pražském Starém Městě či jeho nejnovější osmimetrová bronzová jezdecká socha Jošta Lucemburského v Brně. Svoji tvorbu představil na desítkách samostatných a skupinových výstav v Čechách i v zahraničí.

Ladislav Kesner (1961) je autorem několika knih, katalogů a několika desítek odborných studií z oblasti čínského umění, teorie umění, muzeologie a kulturní politiky. Jako autor a kurátor se podílel na přípravě řady výstavních projektů, jako jsou  Obrazy mysliFenomén tváře ve videoartu nebo Model. Od roku 2006 přednáší na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Štítky:,