JazzFestBrno 2023

7.3. – 19.5.2023

Brno – různá místa

www.jazzfestbrno.cz


Posláním festivalu JazzFestBrno je hledání výjimečné hudby a přinášení jedinečných koncertních zážitků. Festival JazzFestBrno představuje jazz coby živoucí žánr, který obohacuje, kultivuje a inspiruje naše životy.

Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno vznikl v roce 2002. Od té doby se vypracoval na pozici nejvýznamnější jazzové přehlídky v České republice, kterou každoročně navštěvuje přes 10 000 diváků. Festival mapuje současný stav jazzového žánru a představuje nejen jeho hlavní proud, ale i moderní trendy.

Ve svém programu nabízí nejvýznamnější jazzové světové hvězdy a mnohonásobné držitele prestižních uměleckých ocenění včetně cen Grammy. V posledních letech na festivalu vystoupili například Chick Corea, Pat Metheny, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Bobby McFerrin, Jazz at Lincoln Center Orchestra s Wyntonem Marsalisem, Dianne Reeves, John Scofield, Gregory Porter, Diana Krall, Richard Bona, John McLaughlin, Robert Glasper, Branford Marsalis nebo Brad Mehldau.

Řada interpretů světového jména navštívila Českou republiku poprvé právě zásluhou festivalu JazzFestBrno, například duo Chick Corea – Bobby McFerrin, Janis Siegel, Take 6, Dianne Schuur, Alan Broadbent, Ben Williams, Fred Hersch, Nnenna Freelon, Jacky Terrasson, Dave Douglas, Boris Kozlov, Kurt Rosenwinkel, Tigran Hamasyan, Nubya Garcia a další.

Festival iniciuje také speciální projekty, v nedávné minulosti například Avishai Cohen Symphonic, Richard Galliano a Filharmonie Brno, Dan Bárta a Filharmonie Brno, Roberta Gambarini a Rozhlasový orchestr Gustava Broma a podporuje vznik a existenci kapel s účastí vynikajících hudebníků ze zahraničí.

JazzFestBrno, to však už delší dobu není jen jarní hudební festival. Za dvacet let vyrostl v kulturní instituci, která pořádá celou plejádu doprovodných akcí a dalších aktivit. Jejich přehled najdete na webu jfb.world

Štítky:,