Jedenácté přikázání

Lis 16, 2016 // NAŠE KULTURA // 0 komentářů // DIVADLA

27.12. – 25.3.

Stavovské divadlo   |   Železná 11/540, Praha 1

www.narodni-divadlo.cz…


Hrají: Alois Švehlík, Jana Boušková, Saša Rašilov, Martina Preissová, Jana Pidrmanová, Jan Bidlas, David Matásek, Martin Pechlát, David Prachař, Pavla Beretová
Autor: František Ferdinand Šamberk, David Drábek
Režie: David Drábek
Délka: 135 min.
Vstupné: od 120,- Kč

 

„Nezapřeš ženy své!“ I tak by se mohla jmenovat nejhranější Šamberkova komedie o zapřisáhlých starých mládencích. Právě zapření vlastní manželky jednoho ze čtyř přátel, který se bojí ostatním přiznat, že porušil sázku a oženil se, je základní zápletkou hry. K odhalení pravdy přispěje ženskou lstí a intrikami samozřejmě ona zapřená manželka. Staromládenecký spolek je rozpuštěn. A zdá se, že v pravý čas, protože po staromládenectví už nikdo z nich netouží.

František Ferdinand Šamberk měl velký cit pro komediální situace a hra je mimořádnou hereckou příležitostí nejen pro čtyři mužské představitele „starých mládenců“, ale i pro ostatní postavy. Režisérem a autorem výrazné autorské úpravy je David Drábek, jehož dramatický a režijní styl se vyznačuje mimořádnou ostrostí na hranici grotesky. Ve svých inscenacích se často opírá o herecké improvizace. Jedenácté přikázání se objevuje na repertoáru činohry Národního divadla po rovných osmdesáti letech.

Inscenace obsahuje monolog na vulgární téma.

Štítky: