Jiné místo 2018

21.6. ‑ 1.7.2018

Akademie výtvarných umění v Praze | U Akademie 4, Praha

www.diplomantiavu2018.cz


Vstupné: Zdarma

Kurátoři: Tomáš Pospiszyl, Maria Topolčanská
Grafický design: Ivana Dudková
Technická realizace: Matěj Al-Ali, dílny AVU
Produkce výstavy a katalogu: Blanka Čermáková

Výstavy diplomantů a diplomantek Akademie výtvarných umění v Praze se v roce 2018 účastní 56 mladých umělkyň a umělců – 29 mužů a 27 žen. Věkově je tato skupina homogenní – 19 z nich se narodilo v roce 1992, dalšími nejčastějšími roky narození pak jsou 1991 a 1990. Drtivá většina pochází z Čech, objevují se však mezi nimi osoby slovenské či jiné národnosti. Výstava se koná ve třech budovách Akademie: v Hlavní budově AVU a jejím okolí své práce představí 40 diplomantů a diplomantek, v Moderní galerii 12, ve Škole architektury tři. Jeden diplomant se rozhodl vystavovat mimo školu.

Letošní diplomanti a diplomantky absolvovali 17 různých ateliérů AVU. Práce z ateliérů restaurování a ateliéru architektonické tvorby svým charakterem odpovídají specializaci těchto škol. Diplomanti a diplomantky z ateliérů malby, kresby, grafiky, sochařství, ateliérů intermediální tvorby a ateliérů nových médií někdy překračují výrazové prostředky, které jsou s jejich školami běžně spojovány. Nejméně 18 z nich jako své diplomové dílo předkládá malbu, přibližně 15 diplomových prací má charakter prostorové instalace, videoinstalace nebo instalace využívající prostředky nových médií. Jako sochařská díla lze popsat sedm prací. Na výstavě dále najdeme díla z oblasti kresby, grafiky a performance. Mezi diplomanty a diplomantkami se 4 × objeví křestní jméno Ondřej, 3 × Martin a Markéta, více než jednou jména Barbora, David, Jakub, Jan, Lucie, Nikola a Vojtěch. Jedna třetina názvů diplomních projektů obsahuje slova označující místa, jedna pětina názvů obsahuje slova označující osoby a vztahy.

Vystavující:
Vojtěch ADAMEC, Karíma AL-MUKHTAROVÁ, Dana BARTONÍČKOVÁ, Martin BÖHM, David BŮŽEK, Tereza ČÁDOVÁ, Martin ČERMÁK, Jana CHALUPOVÁ, Renata CZIROKOVÁ, Barbora DOHNALOVÁ, Lucie DOLEŽALOVÁ, Pavel DUŠEK, Matyáš FIALKA, Ondřej FILÍPEK, Lucie FRYČOVÁ, Veronika GABRIELOVÁ, Markéta GARAI, Ľubomír GOLIS, Matouš HÁŠA, Filip HAUER, Seiko HIHARA, Klaudie HLAVATÁ, Vojtěch JEHLIČKA, Karolína JELÍNKOVÁ, Jakub KACHÚT, Miriam KAMINSKÁ, Adam KAŠPAR, Barbora KOLOUCHOVÁ, Jan KOSTOHRYZ, Lukáš KOUBEK, Beata KURUCZOVÁ, Kristina LÁNÍKOVÁ, Marie MAINEROVÁ, Ondřej MESTEK, Lenka MILEROVÁ, Markéta MYSLIVCOVÁ, Nikola NIKOLAIOVÁ, Tomáš OTOUPAL, Nikola PAÚROVÁ, Ondřej PCHÁLEK, Jakub POSPÍŠIL, Michal RAPANT, Alma Lily RAYNER, Miroslav ŠEDA, Marek ŠEFRNA, Markéta ŠTEFKOVÁ, Denisa ŠVACHOVÁ, Petra ŠVECOVÁ, Jan SÝKORA, Jindřich TRAUGOTT, Kamila VANÍČKOVÁ, Ondřej VICENA, Sebastian WOJNAR, Sara ZAHORJANOVÁ, Martin ŽÁK, Zuzana ŽILKOVÁ.