NÁJEMNÍ BYDLENÍ / ZAPOMENUTÝ SEGMENT ČESKÉ ARCHITEKTURY

18.8. – 15.9.2017

Galerie Architektury Brno | Starobrněnská 18, Brno

www.galeriearchitektury.cz…


Kurátoři: Dan Merta, Michal Kohout, David Tichý

Za podpory: Nadace České architektury

Hlavní partner Galerie Architektury Brno: Aluprof

Ve spolupráci: UNIT architekti, Fakulta architektury ČVUT v Praze, Ateliér RAW, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Ústav dějin umění AV ČR, Národní filmový archiv & Státní fond kinematografie, GAALERIIE.NET/Alena Hanzlová, Agentura FDB

Galerie Architektury Brno představí analýzu nájemního bydlení u nás i v Evropě

V Brně, 9. srpna 2017 – Brněnská repríza výstavy připravená Galerií Jaroslava Fragnera otevře v České Republice dlouhodobě opomíjené téma. Vedle relativně mladé historie oboru u nás představí výstava fenomén nájemního a sociálního bydlení v Evropě, různé přístupy z hlediska legislativy a strategie a nejzajímavější příklady jak po stránce architektonické, urbanistické, tak sociální.

„V průběhu posledních zhruba 150 let se bydlení realizovalo formou vlastnickou, nájemní, eventuálně družstevní. Nájemní bydlení se však dostalo po roce 1989 díky historickým konotacím a leckdy neuvážené a chaotické privatizaci bytového fondu na okraj zájmu. Nyní si však jeho význam i architektonické souvislosti začínáme znovu uvědomovat. Hromadná privatizace bytového fondu po roce 1989, byla dobově historicky podmíněným aktem, ale s odstupem času vidíme, že se s vaničkou vylilo i dítě,” říká ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta.

Výstava představí realizace nájemního a sociálního bydlení – desítku českých příkladů a třech desítek staveb napříč Evropou, jeden projekt také z New Yorku. Mezi autory jsou přední ateliéry jako BIG, JDS Architecs, MVRDV, AllesWirdGut, Querkraft Architekten, NL Architects, POGGI & MORE, Vous Êtes Ici Architectes, OFIS nebo ARKKITEHDIT HANNUNKARI & MÄKIPAJA ARCHITECTS)

Návštěvníci na výstavě najdou také Ženevskou chartu OSN o udržitelném bydlení a analýzu zahraniční situace. Součástí bude projekce dokumentu Bydlení ve Vídni, kvalitní a dostupné autorky Aleny Hanzlové a rozměrný model návrhu oblasti kolem brněnského hlavního nádraží, vytvořeného pěti ateliéry FA ČVUT v Praze.

Srdečně Vás zveme na zahájení výstavy ve čtvrtek 17. srpna 2017 v 18.00 hodin v prostorách Galerie Architektury Brno, Starobrněnská 18.

Výstava bude otevřena úterý – neděle od 10.00 do 18.00 hodin a potrvá až do 15. září 2017. Vstupné na výstavu je dobrovolné.

FB událost výstavy: https://www.facebook.com/events/471343226583189/

V rámci projektu se uskuteční také debata na téma nájemního bydlení v úterý 12. září 2017 v 18.00 hodin v NEST Interiér, Panenská 1, Brno.

Výstavu NÁJEMNÍ BYDLENÍ / ZAPOMENUTÝ SEGMENT ČESKÉ ARCHITEKTURY – VČERA, DNES A ZÍTRA připravil kurátorský tým UNIT architekti, Galerie Jaroslava Fragnera a historik architektury Hubert Guzik. Více informací na www.gjf.cz.

Štítky: