Nerušit, prosím!

Pro 9, 2016 // NAŠE KULTURA // 0 komentářů // DIVADLA

29.12.    |19:30|

Divadlo Na Fidlovačce   |   Křesomyslova 625/4, Praha 4

www.fidlovacka.cz…


Hrají:  Lumír Olšovský, Václav Svoboda, Iva Pazderková, Monika Kobrová, Marek Holý, Daniel Rous, Lilian Malkina, Ludmila Molínová, Petr Herrmann, Lukáš Adam
Autor: Ray Cooney
Režie: Tomáš Töpfer
Vstupné: od 329,- Kč

Dalo by se říci, že anglický dramatik Ray Cooney na nuselském jevišti takřka „zdomácněl“: poHabaďúře a komedii A je to v pytli! (kterou napsal společně se synem Michaelem) přichází nyní na řadu jeho vůbec nejpopulárnější hra.

Pod názvem Out of Order (Mimo provoz) měla triumfální premiéru v Londýně roku 1990, krátce nato byla vyhlášena za nejlepší anglickou komedii a přeložena do více než čtyřiceti jazyků – a co je nejpodstatnější: na domácích i zahraničních scénách se hraje s úspěchem dodnes! A není divu; nejenže je výtečně napsaná, ale její téma je takříkajíc věčné.
Na první pohled jde o takřka banální zápletku: Co všechno může způsobit nevěra. Pikantní příchuť jí ovšem dodává fakt, že pověstný záletník Richard Willey zastává funkci ministra a poslance. Jednoho krásného dne se rozhodne, že únavné noční zasedání Dolní sněmovny vymění za přísně tajné dostaveníčko s půvabnou Jane; ta je ovšem sekretářkou opozice a navíc má velice žárlivého manžela.
V apartmá luxusního hotelu Westminster, na jehož dveřích visí obligátní cedulka Nerušit, prosím, se navzdory tomu během pozdního večera vystřídá bezpočet nezvaných hostů…Tlumočit obsah frašky, která přímo hýří situační komikou a slovním vtipem, je takřka nemožné. Proto uvádíme pouze základní paradox, že „obětním beránkem“ se nakonec stane ministrův osobní tajemník George Pigden, až dosud úctyhodný starý mládenec a poslušný syn své matinky.

Komedii Out of Order přeložil Břetislav Hodek a v uplynulých letech se hrála na několika českých scénách pod titulem Dvouplošník v hotelu Westminster. Tomáš Töpfer, který inscenuje v pořadí už třetího Cooneyho, jí dal výmluvnější a originálu bližší název Nerušit, prosím.

Štítky: