Noc vědců v Technickém muzeu v Brně

Zář 28, 2016 // NAŠE KULTURA // 0 komentářů // AKTUALITY, VÝSTAVY

 30.9.    |18:00 – 23:55|

Technické muzeum v Brně   |   Purkyňova 105,  Brno

www.tmbrno.cz


Věda zábavná, zajímavá až magická. Noc vědců je důkazem toho, že její protagonisté opravdu nejsou podivíni.
S vybranými fakultami Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického v Brně, s IBM i střední průmyslovou školou chemickou a s dalšími o vědě a technice v našem životě – tentokráte na téma Bezpečnost.
Noc vědců,  celoevropskou  akci, pořádá  od roku 2005 iniciativa Evropské komise „Researchers in Europe“. Jeden večer v roce vědci přibližují laické veřejnosti svoji práci v netradičním světle. V Technickém muzeu v Brně se letos opět sejdou významné brněnské instituce (celkem 8), aby návštěvníky přesvědčily, že vědy se není třeba  bát.

Téma roku 2016 – Bezpečnost

Program jednotlivých zúčastněných institucí:

1.       Střední průmyslová škola chemická Brno a její zábavné chemické pokusy – kreslení  elektrolýzou, odhalení kuřáka, duch z láhve, modrá baňka, fluorescenční barviva, kouzelné ruce…

2.       Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity –  Katedra technické a informační výchovy – jak ochránit pracovníka bucharu před rozdrcením ruky, jak zabezpečit zastavení lokomotivy, jak ochránit vzácné obrazy v muzeích a galeriích, jak zabezpečit prostor  proti vetřelci, jak zabránit nekontrolovatelné jaderné štěpné reakci v jaderném reaktoru a další…

3.      IBM Česká republika – ochrana počítače, elektronické pošty, trendy v kyberkriminalitě…

4.       Technické muzeum v Brně – demonstrace měření kvality  šperků, bižutérie ručním XRF spektrometrem,  měření pH lidského potu na rukou, ukázka tvorby uceleného sbírkového fondu, poznávání záhadných předmětů ze sbírek TMB, ukázka průmyslových patentů…

5.        Fakulta strojního inženýrství  Vysokého  učení technického v Brně – šifrování textů a taje kryptologie, bezpečnost závodní tratě formulí, bezpečnost dronů a jejich záchrana, bezpečnost konstrukcí před nežádoucími vibracemi,  mobilní roboti versus naše bezpečnost a další …

6.        Středisko rané péče SPRP Brno – zážitkový program na téma: DEN nevidomého VĚDCE. Vyzkoušejte si sami: jak si zvládne ráno najít knoflík na košili, který se utrhl anebo jak si uvaří kávu se skořicí? A co teprve, když začne hledat díly na svůj vynález!

7.          Eurocentrum Brno a Europe Direct Brno – kvízy, hry, soutěže a informační materiály zaměřené na téma vědy a výzkumu v Evropě.

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

TMB kromě zábavných pokusů  a pozorování zve i na:

populárně naučné přednášky v TMB, 4. patro, přednáškový sál

19.00     Mosty – nejen konstrukce

S docentkou Monikou Petříčkovou a architektkou Barborou Ponešovou z Fakulty architektury VUT v Brně o netradičních formách  drobných mostních staveb.

20:00  Je Slunce hrozbou pro naši civilizaci aneb pravděpodobnost výskytu extrémních jevů

S profesorem Miloslavem  Druckmüllerem, matematikem Fakulty strojního inženýrství  VUT v Brně.

21.00  Bunkerkunst: Reinterpretace československého válečného opevnění v krajině současnosti

S Ondřejem Bělicou, studentem závěrečného magisterského ročníku Fakulty architektury  a ateliéru Sochařství  na Fakultě výtvarných umění  VUT v Brně, o vznikající experimentální platformě.

…. a to ještě není vše… přijdou i zástupci Fakulty architektury VUT v Brně