OBRAZY –⁠ Boris Jirků

10.11. – 20.12.2022

HYB4 Galerie | Hybernská 4, Praha

www.kampushybernska.cz…


Vstupné: Zdarma

Akademický malíř, profesor Boris Jirků (* 10. 4. 1955 ve Zlíně), se zabývá malbou, kresbou, grafikou, knižní ilustrací a sochařskou tvorbou. Vystudoval SUPŠ v Uherském Hradišti a dále Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Arnošta Paderlíka.

Většina jeho prací má figurativní charakter, u obrazů a ilustrací hraje významnou roli dynamická perspektiva a výrazná barevnost. Jeho tvorba je podobenstvím současného moderního života s originálním autorským projevem. Pitoresknost, expresivita, mnohdy až absurdnost obrazových příběhů vede ke klasifikaci a přiřazování díla Borise Jirků ke škole české grotesky.

Zúčastnil se tvůrčích pobytů v Brazílii, Kanadě, Andalusii, Ekvádoru, na Galapágách a ve francouzském Languedoc a Bretani, také na Sicílii. Na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové vyučoval po mnoho let figurální kresbu, zde byl i rektorem. V současné době vede figurální kresbu na univerzitě v Plzni a doktorandská studia na Akademii umění v Banské Bystrici. Je zakladatelem a organizátorem projektu FIGURAMA, mezinárodní výstavy kresby evropských univerzit.

Ilustroval mnoho významných děl světové literatury, například Mistra a Markétku od M. Bulgakova, Hořké povídky Maxima Gorkého, Kroniku ohlášené smrti a Sto roků samoty G. G. Márqueze. Je držitelem uměleckých ocenění, několikrát získal například cenu Nejkrásnější kniha roku za originální knižní ilustrace.

Boris Jirků patří mezi nejvýznamnější současné autory, je zastoupen ve sbírkách po celém světě.