Rytířské dny na Pražském hradě

9. – 10.7.    11:00 – 18:00

Horní Jelení příkop   |   Pražský hrad

www.rytiriprazskehohradu.cz


Vstupné:
Základní (Regular) – 150,00 Kč
Dítě – 80,00 Kč
Student, Senior, ZTP – 80,00 Kč
Rodina (2 dospělí + 2 děti) – 350,00 Kč

Slavnosti pořádá Jan Lucemburský na počest narození svého prvorozeného syna, nejznámějšího českého panovníka a státníka evropského rozměru Karla IV.

Jan Lucemburský pořádá 9. a 10. července 2016 Velké rytířské slavnosti u příležitosti narození syna Karla IV.. Dějištěm se stane Jelení příkop na Pražském hradě a vy jste na tuto královskou událost zváni!

Program představí nejlepší jezdce a kaskadéry Evropy, kteří jako Rytíři Pražského hradu budou v tradičním turnaji bojovat o přízeň krále v několika disciplínách. Návštěvníci se mohou těšit na zápolení s dřevci a meči, na koních i na zemi.

Rytířské turnaje byly na přelomu 13. a 14. století běžnou součástí života šlechticů a ti čeští v nich obzvláště vynikali. Čeští rytíři byli považováni za evropskou elitu a jen málokdy nacházeli přemožitele. Příkladem šli i samotní čeští králové, kteří se mohli pochlubit neobyčejnou statečností a fyzickou zdatností. Vyhlášeným rytířem byl již Přemysl Otakar II., ale tím nejznámějším a zároveň největším a nejslavnějším rytířem a králem vrcholného středověku se stal Jan Lucemburský. V jeho době jej znala a pro jeho rytířské dovednosti uznávala celá Evropa.

Turnaje se ve středověku zpravidla konaly při zvláštních slavnostních příležitostech, jakými byly například korunovace, svatba některého z členů panovnické rodiny či návštěva cizího panovníka. A proto v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV. ožije Pražský hrad znovu turnajovým kláním.

Kromě turnajů se na Velkých rytířských slavnostech můžete těšit na historickou rekonstrukci rytířského tábora, kde návštěvníci budou moci po celou dobu konání slavností sledovat každodenní život rytířů. Součástí doprovodného programu budou i ukázky dobových řemesel, nebudou chybět kováři, platnéři a lazebníci.

A protože Velké rytířské slavnosti jsou akcí zejména pro rodiče a děti, bude pro malé návštěvníky připraven tábor malých rytířů, kde si budou moci vyzkoušet královské a rytířské dovednosti a za návštěvu bude stát i škola středověkého písma.

Bohatý program v nádherných kulisách Jeleního příkopu a Pražského hradu doplní dobová hudba, chutná jídla, včetně vybraných staročeských a středověkých specialit, prodejní jarmark a vystoupení mnoha kejklířů a trubadúrů.

Vstup do Jeleního příkopu bude pouze od Prašného mostu a turnaje se po oba víkendové dny budou konat vždy ve 13.00 a 16.00 hodin. Do prostoru Jeleního příkopu není možný vstup se psy!

Štítky: