Terence Blanchard and the E-Collective (US)

23.11.2018 |19:30|

Sono Centrum | Veveří 113, Brno

www.jazzfestbrno.cz…


Vstupné: od 350,- Kč

Trumpetista a skladatel Terence Blanchard přijíždí poprvé do Brna. Rodák z New Orleans a vrstevník Brňanům dobře známého Wyntona Marsalise během své bohaté kariéry získal už pět cen Grammy, z toho dvě za nejlepší jazzové instrumentální sólo. Blanchardovo jméno rezonuje i filmovým světem. Složil totiž hudbu k více než třem desítkám celovečerních filmů a jeho skladatelskou všestrannost už mnohokrát využil i proslulý hollywoodský režisér Spike Lee, mimo jiné i pro film 25. hodina v hlavní roli s Edwardem Nortonem. Za hudbu k tomuto kriminálnímu dramatu byl Terence Blanchard nominován na Zlatý Globus.

Před tím, než si připsal všechny výše zmíněné úspěchy, odkroutil si Blanchard poctivě své tovaryšské roky. První zkušenosti sbíral už během studijních let v orchestru Lionela Hamptona. Wynton Marsalis jej při odchodu z Jazz Messengers Arta Blakeyho doporučil jako svého následovníka. Blanchard s kapelou natočil mezi lety 1984 a 1988 pět alb. V roce 1990 Jazz Messengers opustil, aby se naplno začal věnovat sólové kariéře. V roce 1991 vydal pod svým jménem první album nazvané lakonicky Terence Blanchard. Po něm následovalo dalších 16 alb, při nichž z pozice kapelníka spolupracoval s mnoha dalšími zvučnými hudebníky, mezi nimiž figurují například zpěvačky Diana Krall, Dianne Reeves a Cassandra Wilson.

Poslední dvě desky nahrál se svým kvintetem The E-Collective, s nímž přijíždí i do Brna, aby představil nedávno vydané album Live. To tvoří sestřih záznamu ze tří představení, které kapela odehrála ve Spojených státech na místech, kde došlo k eskalaci násilí mezi policejními složkami a černošským obyvatelstvem, tedy konkrétně v klubu The Dakota v Minneapolis, v The Bop Stop v Clevelandu a ve Wyly Theatre v Dallasu. Sedm skladeb, které se z těchto koncertů dostaly na CD, ovšem nemá být protestními songy, muzikanti jejich prostřednictvím spíše chtějí ukázat cestu a poskytnout inspiraci mladé generaci. E-Collective je charakteristický experimentálním, elektronickým a chvílemi až exotickým zvukem, jehož prostřednictvím reflektuje dnešní rozkolísaný svět.

Štítky: