Vzpoura lásky (Fuente Ovejuna)

23.1. – 2.3.2024

Divadlo na Vinohradech | nám. Míru 7, Praha 2

www.divadlonavinohradech.com…


Premiéra: 31.3.2023
Překlad: Anežka Lipusová.
Úprava: Jiří Janků, Pavel Khek.
Dramaturgie: Jiří Janků.
Scéna: Michal Syrový.
Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak.
Hudba: Ivan Acher.
Pohybová spolupráce: Martin Šimek, Petr Nůsek.
Režie: Pavel Khek.
Poslední uvedení: březen 2024.
Hrají: Aleš Procházka, Markéta Děrgelová, Pavel Rímský, Tomáš Dastlík, Andrea Černá, Viktor Javořík, Sára Rychlíková, Daniel Bambas, Jiří Maryško, Ondřej Kraus, Kryštof Rímský, Petr Matyáš Cibulka / František Beleš, Antonie Talacková, Tomáš Pavelka, Dominick Benedikt, Jaroslav Satoranský, Zdeněk Palusga, Jan Krafka, Jiří Šesták, Stanislav Moskvin, Barbora Poláchová, Sára Černochová, David Steigerwald, Jan Battěk, Václav Šamárek…

Vrcholné dílo španělské renesanční dramatiky v novém českém překladu

„ Buď pro celou vesnici milost
nebo pro celou vesnici smrt.“

Hra Lope de Vegy Fuente Ovejuna bezesporu patří do zlatého fondu španělské dramatiky.

Po mnoha letech se vrací na české jeviště tentokrát pod názvem Vzpoura lásky (v minulosti se též uváděla jako Ovčí pramen či Vzbouření na vsi) v novém překladu Anežky Lipusové.

Velký milostný příběh odpírané lásky, hrdinské i méně hrdinské činy, romantické peripetie a souboj dobra a zla, to všechno se podařilo Lope de Vegovi vtěsnat do jedné z jeho nejlepších her. Námět čerpal ze skutečných událostí, které se odehrály roku 1476 právě ve vesnici Fuente Ovejuna. Tehdy se tato svobodná osada vzbouřila proti svému pánu a hromadně se postavila za svá práva. Příběh je ovšem zpracován velmi moderně, dalo by se říci, že v duchu toho, jak jeho autor sám žil. Lope de Vega byl totiž pravým předobrazem romantického hrdiny. Jeho život byl plný milostných vzplanutí, vzestupů i pádů, věznění, vyhnanství i slávy. To se samozřejmě odrazilo i v jeho díle a Vzpoura lásky je toho zářným příkladem. Velmi umně tu dokázal propojit dobrodružné a milostné zápletky s dramatickými scénami, nechybí ovšem také spousta nadsázky a humoru. To vše dělá z této hry dílo velmi živé a opravdu aktuální, navzdory tomu, že od jeho napsání uplynulo více než 400 let.

Štítky: