Art Is My Freedom

29.6. – 25.9.2022

Art & Event Gallery Černá Labuť | Na Poříčí 25, Praha 1

www.cernalabut.cz…


Vstupné: Zdarma

Kurátor: Michaela Vaňková

Galerie Černá labuť přichází jako již tradičně každé léto s prezentací tvorby vybraných studentů výtvarného zaměření. V tomto roce se představují nadějní mladí autoři studující pražskou Akademii výtvarného umění. Věnují se převážně klasickým médiím, jako je socha a malba, kterým v uměleckém světě nadále náleží výsostné postavení. Tato výstava přináší svědectví o tom, že nastupující generace úspěšně nalézá stále nové cesty – inovativní přístupy a techniky, i neotřelá témata. Vznikla tak pestrá a rozmanitá mozaika malířských a sochařských děl, jež ve svém základu neopouští zájem o člověka.

Lidská postava pod rukama sochařů podléhá radikální deformaci či fragmentaci. Důvěrně známé tvary se ztrácí v amorfní, tekuté substanci. Kde začíná podoba s lidským tělem a kde končí? Vytrácí se tak i lidskost sama? K expresivní dehumanizaci dochází také vlivem silných emocí, které bolestně rozrušují hmotu. Její bezuzdné vrstvení a proplétání vede až k samotné hranici abstrahování tělesných partií. Tato dystopická verze člověka je znatelně poznamenána tíhou rozháraných pocitů zmaru, strachu a odcizení.

Rovněž idealizované ženské sochy reprezentující dokonalou krásu a vyváženost proporcí díky ostrým chirurgickým řezům pracují s motivem lidského fragmentu, touhy po úplnosti a její citelné ztráty. Nekompromisní zásek do normativní celistvosti vábí zrak, a zároveň znepokojuje.