Dům Bernardy Alby

Zář 30, 2023 // NAŠE KULTURA // 0 komentářů // AKTUALITY, DIVADLA

6.10., 1.11.2023 |19:00|

Divadlo na Vinohradech | nám. Míru 7, Praha 2

www.divadlonavinohradech.com…


Premiéra: 20.5.2022
Překlad: Antonín Přidal
Dramaturgie: Barbora Hančilová, Vladimír Čepek
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba a texty písní: skupina RAZAM, Shahab Tolouie
Pohybová spolupráce: Vendula Poznarová
Režie: Juraj Deák
Hrají: Tereza Bebarová, Sabina Rojková, Jana Kotrbatá / Kristýna Jedličková, Andrea Elsnerová, Sára Rychlíková / Barbora Poláchová, Zuzana Vejvodová, Regina Rázlová, Ludmila Molínová / Naďa Konvalinková, Vendulka Křížová, Andrea Černá…

Federico García Lorca měl hluboký vhled do ženské duše, a proto i jeho hra Dům Bernardy Alby v sobě mísí pochopení ženské psychiky s poezií a napínavou dramatičností.
Bernarda Alba chce po smrti svého muže svůj dům neprodyšně uzavřít a své dcery v něm. Všechny jsou ovšem už dospělé, všechny touží po svobodě, vlastním životě a lásce. Bernarda se ale rozhodla uzavírat sňatky svých dcer jen s muži jim rovnými, protože je pyšná na své společenské postavení. Tím ale potlačuje ženskou přirozenost a touhu, která se v průběhu hry utrhne ze řetězu s destruktivní silou. Láska k Pepe Romanovi motivuje nejmladší Adelu ke vzpouře. Bernarda si myslí, že své dcery chrání, že chrání jejich čest, ale ve skutečnosti je nutí podřídit se tvrdě patriarchálním pravidlům španělského venkova. Dokážou se osvobodit z pout své matky?

Štítky: