La traviata

2.1. – 24.6.

Národní divadlo   |   Ostrovní 1, Praha 1

www.narodni-divadlo.cz…


Hrají: Adriana Kohútková, Marie Fajtová, Simona Procházková, Jitka Soběhartová, Stanislava Jirků, Jana Levicová, Valentin Prolat, Tomáš Juhás, Roman Janál, Ivan Kusnjer, Václav Lemberk, Aleš Hendrych, Jiří Kubík, Miloslav Podskalský, František Zahradníček, Jiří Kalendovský, Roman Janoušek, Václav Hajduch, Jindřich Průša, Pavel Novák
Autor: Giuseppe Verdi
Režie: Jana Kališová
Délka: 150 min.
Vstupné: od 390,- Kč

Operní příběh volně zpracovaný podle Dumasova románu Dáma s kaméliemi o nemocné kurtizáně Violettě a její marné touze vymanit se z konvencí dobové společnosti dojímá posluchače již více než 150 let. Je typickým reprezentantem romantické opery, zkoumající a velmi často obhajující život člověka, který je společností respektován pouze tehdy, pokud jí přináší zisk, a který se nakonec stává obětí bezohlednosti a společenských pravidel. Na rozdíl od Dumase nepojímá Verdi hlavní postavu své opery jako ženu, toužící po naprosté nezávislosti na druhých, nýbrž jako tragickou hrdinku obětující se pro osudovou lásku k milovanému muži.
Jímavá Verdiho hudba romanticky idealizuje nešťastnou lásku Violetty k Alfrédovi a oslovuje více než teatrální efektností především hlubokou a emotivní lyrikou.

Opera je nastudována v italském originále, v představení jsou použity české a anglické titulky.

Štítky: