PODVINÍ

Srp 21, 2017 // NAŠE KULTURA // 0 komentářů // FESTIVALY

7.9.

Přírodní park Podviní | Praha 9 – Vysočany

www.konstantin.cz/podvini…


Drazí přátelé, už 14 let je vysočanský přírodní park zemí folku, bluegrassu a trampské muzice zaslíbenou. Kamenné hradiště se stromem, jehož kořeny ční vzůru k nebesům, už zažilo taková jména jako jsou Spirituál Kvintet, Jiří Suchý, Hop Trop, Máci, Druhá Tráva, Nezmaři, Miki Ryvola, Paběrky, Pavlína Jíšová, CK Vocal, Vladimír Merta .. a dlouhou řadu dalších, kteří tímto festivalem za ta léta prošli a zaryli se hluboko do naší i vaší paměti a srdce. A je tu další rok a s ním program, který nejen že rozhodně stojí za vidění a slyšení, ale který vás především nepochybně potěší!

Jako první vystoupí písničkář, jehož jméno má většina z nás neodmyslitelně spojené s legendární dvojicí Š+G a divadlem Semafor, a to sice Miroslav PALEČEK. Tato polovina dua Paleček – Janík vystupuje nyní sólově a v roce 2015 si, možná ku kulatým narozeninám, natočil půvabné CD „Ježkárny“. Patnáct klasických písní z repertoáru W+V a Jaroslava Ježka. Je tedy jasné, že i tyto evergreeny budou součástí repertoáru, který na vás toto odpoledne čeká.

Jako druhý se na pódiu objeví MODROTISK, neboli věru slavné jméno české bluegrassové scény. Kapela, která už přes třicet let brázdí nejen tuto zem, má na svém kontě šest řadových alb a v jejich repertoáru mimo tradičního bluegrassu najdeme i a cappela zpívané gospely, písně s kořením swingu, či písně folkové. Tato pětičlenná bluegrassová formace se také může pochlubit tím, že její člen byl několikrát vyhlášen jako nejlepší hráč na foukací harmoniku v ČR. Pánové ale nespí na vavřínech a letos přivedli na svět zbrusu nové cd „Z cest“, které bude na místě jistě k mání. Pořádná porce modré trávy vám jistě přijde k duhu a je jasné, že toto vystoupení bude jednou z třešniček na letošním festivalovém dortu!

Po bluegrassovém nášupu pódium opanuje slečna s nádherným hlasem, jakých u nás věru není mnoho, a to sice Martina TRCHOVÁ se svým TRIEM. Patří bezesporu k tomu nejzajímavějšímu a nejlepšímu na české, a ani nevím, mohu- li dnes ještě říci, folkové scéně. V loňském roce vydala se svým triem vskutku nádherné cd „Holobyt“, které je asi výstižnější označit jako šansonové, s příchutí jazzu. Je to jedno z mála českých cd, které opravdu stojí za to mít doma! Je nám ctí, že tato slečna a její trio se za dobu existence festivalu objevila na scéně už několikrát, protože je to vždy nezapomenutelný zážitek. Letos kapela vystoupí i s hostujícím hráčem na dechové nástroje. Bylo by velkou chybou si nechat toto vystoupení ujít.

Vždy je dobré mít na festivalu nějakou perličku a tou naší je letos český excelentní a světově uznávaný hráč na mandolínu Radim ZENKL. Hudebník, žijící od roku 1989 v USA, posunul hranice tohoto nástroje k jazzu, vážné hudbě world music či flamengu. V Americe spolupracuje s takovými esy jako je např. Béla Fleck či Davidem Grismanem. U nás si mezi jinými zahrál s Hradišťanem, Vlastou Redlem, Máky či skupinou Buty. A s panem Jaroslavem Samsonem Lenkem natočili v roce 2010 společné cd „Troubadour Tour“ a odehráli nemálo krásných koncertů. A když toto velké jméno spojíme s dalším legendárním písničkářem Slávkem JANOUŠKEM a jeho kolegou Lubošem VONDRÁKEM, je víc než jasné, že nás čeká něco zcela výjimečného! Když si tito pánové zahrají společně, budou i písničky a skladby, které známe, posunuty do jiné dimenze. Hovořit dlouze o S. Janouškovi je zcela zbytečné, neboť jeho jméno je jedním ze základních kamenů českého folku. Zkrátka klasik mezi klasiky. Nezbývá, než se těšit, co vzejde z tak výjimečného setkání a magie tohoto večera.

A závěr letošního čtrnáctého ročníku už bude patřit legendární kapele NEŘEŽ, neboli Nerez s háčky. Vtipná přesmyčka původního názvu jedné z nejlepších folk-rockových kapel v Čechách. Pánové Zdeněk Vřešťál a Vítek Sázavský, už bez Zuzany Navarové, dali v roce 1997 dohromady kapelu, která doprovázela nejprve Jarka Nohavicu a v roce 1998 natočila první samostatné cd s názvem Neřež. Obsazení kapely se léty měnilo, ale zakladatelské duo bylo vždy pevně na svém místě. Toto pokračování legendárního Nerezu přivedlo na svět už několik nových a krásných alb, ale nikdy nezapomnělo na nerezavějící evergreeny původního souboru. Lidé jsou bohužel smrtelní, leč mnohé písně těchto autorů naštěstí nikoli. A tak se těšte, že tiché vysočanské údolí tohoto letního večera naplní nádherné písničky Nerezu a vy můžete být nejen u toho, ale můžete i sami ke kapele přiložit svůj hlas. A nezbývá než věřit, že z nebe nás bude poslouchat i sama Zuzka Navarová, která měla tenhle svět a tyhle písničky prostě ráda.
Naviděnou v Podviní, přátelé!