Svatovítské varhanní večery 2016

Čvc 3, 2016 // NAŠE KULTURA // 0 komentářů // KONCERTY

5. – 26.7. v 19:00

Katedrála sv. Víta, Pražský hrad, 3. nádvoří   |   PRAHA

www.svvv.cz…


5. 7.     19:00     Irena Chřibková

12. 7.   19:00     Imrich Szabó (Slovenská republika)

19. 7.   19:00     Carlos Arturo Guerra Parra (Španělsko)

26. 7.   19:00     Zdeněk Nováček

Projekt, jehož duchovním otcem je a nad nímž záštitu převzal arcibiskup Dominik kardinál Duka, je prestižní kulturní událostí letošního léta a zároveň vrcholné turistické sezóny.
Záměrem je umožnit zájemcům o varhanní hudbu jedinečný zážitek ze zvuku unikátních romantických Mölzerových varhan v monumentální architektuře katedrály a jedinečný dojem z ohromného magického prostoru rozeznělého čtyřmi a půl tisíci píšťal.
Provoz v katedrále sv. Víta je totiž prvoplánově podřízen liturgickému a turistickému účelu a příležitost slyšet hrát nástroj koncertně, s využitím všech jeho možností, se naskytne skutečně pouze zřídkakdy.
Festival rovněž vytváří příležitost slyšet ve čtyřech festivalových večerech (festivalové úterky v období 5. – 26. července) v interpretaci čtyř renomovaných varhaníků včetně zahraničního interpreta nejzajímavější tituly z varhanní literatury napříč obdobími, styly a žánry, včetně skladeb soudobých autorů.
Záměrně jsou do program zařazována i varhanní díla, která díky svým nárokům na dispozici nástroje na běžných varhanách interpretovatelná nejsou. Šéfdramaturgem festivalu je totiž osoba z nejpovolanějších – hudební ředitel a titulární varhaník svatovítského dómu MgA. Josef Kšica.
Festival je koncipován jako nekomerční aktivita při zachování cenově dostupného vstupného pro širokou veřejnost a v neposlední řadě má podpořit nedávno zahájený projekt na vybudování nových katedrálních varhan se světovými parametry, čímž se uzavře několik století trvající proces dostavby katedrály.
Podpořte i vy budoucí ročníky festivalu svou účastí na tom letošním !

Katedrála_1

Štítky: