Bohuslav Woody Vasulka: Mystery of Memory

Zář 7, 2016 // NAŠE KULTURA // 0 komentářů // VÝSTAVY

15.9. – 6.11.

Hrad Špilberk   |   Špilberk 210/1, Brno

www.spilberk.cz…


Výstava Mystery of Memory představí výběr z tvorby brněnského rodáka Bohuslava Woodyho Vasulky (1937), světoznámého průkopníka videoartu žijícího v Santa Fe v Novém Mexiku, který proslul jako zakladatel legendárního centra alternativní mediální kultury The Kitchen v New Yorku.

Vedle typických děl se výstava zaměří na Vasulkovy méně známé práce od 60. let po současnost. Budou představeny velkoplošné tisky i klíčové videoprojekce a interaktivní triády z computerstudies. Centrálním bodem výstavy bude jedna z Vasulkových interaktivních multimediálních instalací z monumentálního opusu Brotherhood / Bratrství, na kterém umělec pracoval v 90. letech, kdy spolupracoval s Media-archivem FaVU VUT v Brně.

Vedle uskutečněných souborných výstav, které Vasulkovi připravilo např. Museum of Modern Art v San Franciscu, International Communication Committee v Tokiu nebo Zentrum für Kunst und Medientechnologie v Karlsruhese, se Muzeum města Brna stane další institucí, která ve svém výstavním programu dává taktéž prostor pro umění nových médií. V případě Woodyho Vasulky má tento záměr hned vícero opodstatnění.

Výstava jednak představí Vasulkovo dílo fragmentárně zastoupené ve stálé expozici muzea v adekvátní šíři a jednak připomene dílo a myšlení umělce, který vyšel z brněnského prostředí, etabloval se mezi nejvýraznější představitele světového videoartu, s Brnem udržuje kontakty (po revoluci zde položil základy multimediálního výzkumného centra), avšak jehož význam je ze strany domácího publika pořád paradoxně podceňován.